Kus života na Hvězdárně Zlín

3. března 2013 v 14:59 | Shaymin |  Vychylují můj kardiogram
Začnu něčím, co je mému srdci nejblíže. Něčím, u čeho můžu všechny starosti hodit za hlavu, můžu být obklopena přáteli a u čeho mě nikdo neruší. Je to astronomie.


Na hvězdárnu jsem začala chodit asi tak v páté třídě. Tehdá mě tam dokopala má kamarádka ze třídy, protože tam byla jediná holka. Jakožto správná kámoška jsem šla do kroužku s ní. A kdyby mě to nebavilo, tak tam přestanu chodit. Ale to se nestalo. Učili jsme se v něm základy astronomie a někdy jsme si vytáhli monary a pozorovali Měsíc, protože v tom světlu nic jiného vidět nebylo. Ale myslí, že kroužek by nebyl kroužkem, kdyby nás nevedl Baset. Kluk měřící 2 m, jehož respekt sálal za humna daleko. Jedna z nejvtipnějších věcí, co mi v hlavě utkvěla, byla, že když kluci zlobili, Baset vstal, dvěma kroky překonal vzdálenost 35 dm, popadl je za trička a vyprovodil je ven. To se pak všichni jen řezali.
Konec školního roku, léto. A Zlínská astronomická společnost pořádala již po enté Astronomický tábor na Vlčkové, kam jsem jela. Asi nevím, co bych dělala, kdybych nejela. Nejenže se můj vztah k astronomii zvětšil, ale poznala jsem i plno skvělých inteligentních lidí a s většinou z nich se stále přátelím a potkávám. Od té doby se na ty dva týdny vždy těším jako malé děcko. Teplo, pozorování, Kačák... Ach jo.
A co dělám na hvězdárně dnes? Samozřejmě, že v astronomii pokračuji. Sice ne v AK1 (astronomický kroužek 1 - začátečníci), ale v AK2 a Matematickém krožku, do kterého chodím s mými nejbližšími přáteli, kteří na HV došli časem. Jezdíme i na různé jiné akce než tábor: Vesmírná odysea, Messierův maraton atd. Nyní jsme se i přihlásili do nadace Think Big od O2, kde získáme peníze na pořízení antény, se ktero budeme moci pozorovat radioastronomii.
Ještě abych se vrátila k tomu pozorování a astronomii. Doma mám reflektorový dalekohled typu Newton, se kterým pozoruji z pohodlí domova. Někdy bych s ním chtěla udělat i amatérské fotky, pokud by se mi podařily, tak je sem hodím. Můj první objekt, který jsem sama vyhledala a dala do dalekohledu byl určitě Měsíc. To zvládne i mimino. Ale objekt, na který jsem byla pyšná, byla M13. To taky zvládne mimino. Avšak mě to tehdá stačilo. Tehdá. Dnes se spíše zajímám o radioastronomii, která se na hvězdárnu teprve zavádí. Pokud jste viděli film Kontakt, tak tam pomocí radioastronomie zachytili mimozemské poselství. Do určité části ten film byl sci, pak už byl sci-fi. Bohužel mi takové talíře (parabolické antény) nemáme a dlouhou dobu ani mít nebudem. Radioastronomii jsme za pár posledních let provozovali na táboře pomocí radia JOVE, kterým jsme chytali galaktický šum, Jupiter, Slunce a díky ionosféře nějaké arabské rádio, což později budeme chytat i na hv, protože na nějakou schopnější anténu nemáme prostor. Ale mně to stačit bude. Zatím.
A jak vidím astronomii v mém životě do budoucna? Nevím. Rozhodně se budu hvězdárně věnovat i nadále. Chtěla bych ji i studovat, ale to by poté bylo těžké s prací, jelikož hvězdárna nemá žádné výdělky, z čeho by se dali živit zaměstnanci. Nejblíže bych musela jet do Vsetína nebo Valmezu... a to je složité. Tak alespoň doufám, že zůstanu u amatérského pozorování.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 4. března 2013 v 16:54 | Reagovat

Já na hvězdárnu moc nechodím, neříkám, že mě třeba nezajímá Vesmír, ale.. bude to znít moc dětinsky a naivně, když řeknu, že se bojím černých děr?.. brácha rád pozoruje hvězdy z okna, na Vánoce chtěl dokonce dalekohled, ale ten bohužel nedostal.. možná, až budu vydělávat, tak mu třeba nějaký koupím. Nejspíš to sice nebude ten nejlepší, ale doufám, že ani ten nejhorší a je ještě trochu brzo nad tím uvažovat, když ani pomalu nemám z čeho mu ho koupit a navíc, do té doby mu ho můžou koupit rodiče.
Před nějakou dobou jsem s bráchou a mamkou byla na hvězdárně u nás, na Vsetíně, na nějakém promítání a bylo to zajímavé :) stejně tak jsem se docela zabavila, při programu, kde jsem měla přistát s vozítkem na Marsu :)

2 Shaymin Shaymin | Web | 4. března 2013 v 17:05 | Reagovat

Černých děr se fakt bát nemusíš - nejbližší černá díra je ve středu naší galaxie a s rychlostí naší slunečné soustavy tam doplachtíme bez života na Zemi (minimálně bez nás :D).
Bráchovi bych nejdříve doporučila, aby začal chodit do kroužku na vaší hvězdárně (určitě tam nějaké budou). Tam se naučí základní údaje např. co pozorovat, jak pozorovat, jak s dalekohledem, protože by ho pozorování po chvíli mohlo přestat bavit. Navíc astronomie je snad ten nejblbější koníček - dělá se po tmě, v zimě, bolí tě nohy, chce se ti spát :D Ale stojí to za to.

3 Shaymin Shaymin | Web | 4. března 2013 v 17:08 | Reagovat

P.S. Já jsem dostala dalekohled teprve loni k Vánocům a to na tom měl částečný podíl ten fakt, že astronomie láká nejen mě, ale i mého taťku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama